Hypotéky

Hypoteční trh: současnost a vyhlídky do budoucna

Mladá rodina v novém bydlení

Poslední tři roky přinesly na hypoteční trh výrazné změny. Ekonomická situace se změnila a spolu s ní i úrokové sazby. Přestože trh v předchozím roce po zavedení povinných parametrů ČNB zaznamenal značný pokles v počtu nových smluv, čísla už znovu rostou.

Hypoteční trh v posledních letech

Během posledních tří let jsme na hypotečním trhu zaznamenali významné změny, které odrážejí proměnlivou ekonomickou situaci a vliv regulačních opatření:

Rok 2020

V roce 2020 se zájem o refinancování zvýšil, lidé měsíčně podávali přibližně 2 000 žádostí. Průměrná výše hypotéky tehdy byla 2,4 milionu Kč a průměrná úroková sazba 2 % p.a. 

Rok 2021

Následující rok došlo v počtu žádostí k markantnímu růstu. Měsíčně se jich tehdy podávalo až 5 000. Průměrná výše hypotéky stoupla na 2,6 milionu Kč, což podpořila nižší sazba kolem 1,89 % p.a.

Rok 2022

S příchodem roku 2022 na trhu nastaly výrazné změny. Zvýšení základní úrokové sazby na 7 % p.a. mělo za následek pokles počtu žádostí o refinancování. Jejich počet klesl na 450 měsíčně. Nastavení přísných parametrů České národní banky (DTI, DSTI a LTV) ovlivnilo dynamiku trhu. Průměrná výše hypotéky se vrátila na 2,4 milionu Kč a průměrná úroková sazba stoupla na 5,3 % p.a.

Rok 2023

V letošním roce stále sledujeme trendy minulého roku, protože se základní úrokové sazby drží na úrovni 7 % p.a. Poptávka po refinancování přesto roste. V lednu lidé podali 430 žádostí, v červnu dokonce 816 a zrušení regulace DSTI od července 2023 pomohlo dalšímu zvýšení počtu žádostí.
Průměrná výše hypotéky na refinancování vzrostla na 2,36 milionu Kč, což už se přibližuje úrovni z června 2022 před zdražením. Aktuální úroková sazba se pohybuje kolem 5,86 % p.a. a svědčí o proměnlivé povaze hypotečního trhu.

Přehled počtu poskytnutých hypoték v letech 2020–2023
Průměrná výše refinancování hypotéky v letech 2020–2023

Hypoteční trh a vyhlídky do budoucna

Vývoj hypotečního trhu nám přináší zajímavý vhled do změn, které se týkají počtu a objemu hypoték určených pro refinancování. Pokud se ohlédneme za rokem 2022, zjistíme, že tento rok trh s refinancovanými hypotékami značně rostl. Celkový počet uzavřených hypoték na refinancování vystoupal na 15 216, což se odrazilo i v jeho finančním objemu ve výši 39,4 miliardy Kč.

Objem poskytnutých hypoték v letech 2020–2023

Teď se podívejme na rok 2023. Během prvního pololetí bylo podáno 4 064 žádostí o refinancování a celkový objem těchto hypoték dosáhl 9,27 miliardy Kč. Ve druhém pololetí můžeme očekávat ještě vyšší aktivitu. Předpokládá se, že se počet žádostí bude pohybovat kolem 5 000 a objem hypoték na refinancování se vyšplhá na 12 miliard Kč.

Dá se tedy očekávat, že celkový počet žádostí o refinancování dosáhne hranice 10 000, zatímco celkový finanční objem uzavřených hypoték se vyšplhá na hodnotu 21,3 miliard Kč. Tyto prognózy svědčí o neustále rostoucím zájmu o refinancování a o zlepšující se situaci na dynamickém trhu.

Jak se měnila průměrná úroková sazba na hypotečním trhu

Tip: Pokud přemýšlíte o hypotéce, rádi vám pomůžeme. Kontaktujte naše specialisty nebo vyzkoušejte online hypoteční kalkulačku.

Rubriky

Cestovní pojištění FinGO informuje Hypotéky Investice Napsali o nás Neživotní pojištění Osobní finance Tiskové zprávy Životní pojištění

Mohlo by se Vám také líbit

Nejčtenější články

Nejnovější články

  Hypotéky

  Hypotéky

  Investice

  Pojištění majetku

  Investice

  Hlídací rybička

  Odhad nemovitosti

  Odhad nemovitosti