Neživotní pojištění

Srážka se zvěří: Proč je tak častá a jak při ní postupovat

srna na silnici

Srnky, jeleni, daňkové, divočáci. Srážka se zvěří každý rok způsobuje milionové škody na vozidlech a ohrožuje zdraví a životy řidičů i spolucestujících. Střety aut se srnou nebo divočákem navíc patří mezi nejčastější dopravní nehody v Česku.

Proč jsou srážky se zvěří tak časté

 • Srny nebo divočáci migrují za potravou z místa na místo a zase zpět. Silnice jim v těchto přesunech brání.
 • Migraci zvěře ovlivnila i vyšší přítomnost turistů v krajině během covidové pandemie. Zvířata se totiž začala přesouvat na klidnější místa.
 • Na volně žijící zvířata narazíte prakticky kdykoliv a kdekoliv.
 • Řidiči často nebývají na střet se zvěří připravení.
graf nehod způsobených střetem se zvěří

Kdy hrozí střet se zvěří nejčastěji

„Nejrizikovější jsou jarní (duben–červen) a podzimní (září–listopad) měsíce. To souvisí s rozmnožovacím cyklem spárkaté zvěře a její zvýšenou aktivitou. Na jaře kulminují nehody se zvěří v květnu, kdy se na počtu všech nehod podílí 13 %, na podzim pak v listopadu, kde mají 12,5% podíl. Celoročně dominuje nehodám vysoká, na podzim se ovšem významně zvyšuje riziko, že se potkáte s divokým prasetem,“ říká Jan Chalas ze společnosti DataFriends, provozovatele Portálu nehod.

 • Nejrizikovějším obdobím je tedy jaro a podzim.
 • Zvěř je aktivní za rozbřesku a za soumraku – kryje se tak s dopravními špičkami.
 • Ráno je setkání se zvěří nejpravděpodobnější mezi pátou a sedmou hodinou.
 • Večer zvěř potkáte nejčastěji mezi šestou a devátou hodinou.

Jaké škody srážka se zvěří způsobí

Průměrná škoda se meziročně zvýšila o 17,1 %. Je to kvůli kombinaci vysoké inflace a dlouhodobého postupného navyšování odškodnění za zdravotní následky. Ty pojišťovny někdy odškodňují i desítky let.

Kde ke střetu se zvěří dochází nejčastěji

„Hodně vypovídá podíl nehod po střetu se zvěří na celkovém počtu nehod v daném kraji. To, že se na silnici nečekaně potkáte se zvěří, je nejpravděpodobnější v Kraji Vysočina. Tady mají tyto nehody 26,9% podíl na celkovém počtu nehod. S velkým odstupem následuje Zlínský kraj (17,9 %) a Středočeský kraj (16,2 %),“ říká Petr Jedlička, pojistný matematik České kanceláře pojistitelů.

mapa České republiky s vyznačenými místy, kde nejčastěji dochází ke střetu se zvěří

Na konkrétní místa, kde se nejčastěji bourá, se můžete podívat přímo na Portálu nehod – a to na interaktivní mapě rizikových míst.

Jak se zachovat, když se setkáte se zvěří

Univerzální rada, co dělat, když vám zvíře vběhne do cesty, neexistuje. V takové chvíli je v podstatě nemožné se srážce vyhnout. Hlavně nereagujte zbrkle a nesnažte se o prudké vyhýbací manévry. Auto byste mohli převrátit, narazit s ním do stromu nebo protijedoucího vozidla.

Co doporučují odborníci:

 • Co nejvíc snižte rychlost.
 • Se zvířetem se pokuste srazit pokud možno kolmo.

Co dělat po srážce se zvěří 

 1. Ověřte zdravotní stav všech, kteří jsou s vámi v autě.
 2. Ověřte, jestli vám od sraženého zvířete nehrozí nebezpečí. Pokud ano, nevystupujte z vozu.
 3. Zajistěte spolucestující a místo nehody v souladu se zákonem o provozu na pozemních komunikacích. To znamená, že byste měli zapnout výstražná světla, obléknout si reflexní vesty a dát na silnici výstražný trojúhelník.
 4. Pokud je to potřeba, zavolejte záchrannou službu.
 5. Přivolejte policii, která zajistí místo nehody, zdokumentuje ji a přivolá uživatele honitby.
 6. Pokud je vaše auto nepojízdné, kontaktujte asistenční službu pojišťovny a škodu nahlaste.

Připojištění střetu se zvěří

Chcete mít jistotu, že při srážce se zvěří nepřijdete o peníze? K povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění si připlaťte ještě Připojištění střetu se zvěří. Škodu vám pak pojišťovna proplatí.

Jestliže si nevíte rady, s nastavením správného pojištění vám rádi pomůžeme. Najdeme pro vás to nejlepší a provedeme vás celým procesem. Sjednejte si schůzku s naším poradcem a o zbytek se postaráme my.

Rubriky

Cestovní pojištění FinGO informuje Hypotéky Investice Napsali o nás Neživotní pojištění Osobní finance Tiskové zprávy Životní pojištění

Mohlo by se Vám také líbit

Nejčtenější články

Nejnovější články

  Hypotéky

  Hypotéky

  Investice

  Pojištění majetku

  Investice

  Hlídací rybička

  Odhad nemovitosti

  Odhad nemovitosti