Hypotéky Tiskové zprávy

Hypotéka s půlprocentním úrokem? Se slovenským občanstvím ano

Hypotéka na Slovensku je levnější

Strmý růst úrokových sazeb, který nastartovala Česká národní banka na konci roku 2021, rozevřel nůžky v nabídkách hypoték v Česku a za jeho hranicemi. Zatímco u nás se hypoteční sazby běžně pohybují kolem 4,5 %, v sousedním Slovensku dostanete úrok v průměru za méně než 1 %. Jsou u nás takové podmínky nedostupné? Ne pro každého.

Slováci mohou hypotéku za český dům splácet na Slovensku

Podle dat Českého statistického úřadu žije na území České republiky téměř 100 000 Slováků, kteří si za určitých podmínek stále mohou vyřídit hypotéku na Slovensku. Při průměrné výši hypotéky přibližně 3 450 000 Kč (140 900 EUR) jim to při rozložení na 30 let přinese úspory v řádu desítek tisíc. Zatímco při 4,5% úroku, který začíná být standardem v Česku, by spláceli každý měsíc 17 480 Kč, na Slovensku s průměrnou sazbou 0,9 % zaplatí pouze 10 939 Kč.

„Slováci mohou za určitých podmínek výrazně ušetřit, pokud si zařídí hypotéku na Slovensku. Proto využíváme synergie české a slovenské poradenské sítě FinGO tak, abychom každého propojili s tou nejvýhodnější možností,” říká Petr Motáček, odborník na úvěry z FinGO.cz. Očekává, že počet zájemců o slovenskou hypotéku bude mezi Slováky žijícími v Česku dále růst.

Ručit je potřeba nemovitostí na Slovensku

Jakkoli jsou podmínky na Slovensku poměrně vstřícné, přesto se ani slovenský občan nevyhne určitým omezením. Nejpodstatnější je nutnost ručit za hypotéku slovenskou nemovitostí. „V drtivé většině případů pak Slováci využívají jako zástavu domy nebo byty svých rodičů nebo jiných rodinných příslušníků. V menším množství pak už nějakou nemovitost na Slovensku vlastní sami,” říká Eva Šablová, ředitelka pro úvěry ve slovenské větve skupiny FinGO. Upozorňuje, že od hodnoty zástavy se pak odvíjí maximální výše hypotéky, na kterou žadatelé dosáhnou.

České příjmy nejsou problém

Zatímco zastavená nemovitost musí být na Slovensku, s příjmy je to jednodušší. „Příjem z českého zaměstnání uzná hned několik slovenských bank úplně bez problému,” říká Šablová. „Ale dokážeme najít řešení i pro osoby, které v Česku podnikají a mají příjem jako OSVČ.”

Právě pokud jde o příjem, je ale potřeba počítat s odlišnými podmínkami, než jaké platí v Česku. „ČNB až do dubna 2022 nijak nereguluje maximální výši vaší hypotéky v závislosti na tom, kolik vyděláváte. Od dubna pak nesmíte splácet víc než polovinu, respektive 45 % svého čistého měsíčního příjmu v závislosti na věku. Zároveň váš celkový dluh nesmí přesáhnout 8,5, respektive 9,5 násobek čistého ročního příjmu,” vysvětluje český odborník na hypotéky Petr Motáček. Na Slovensku platí jiná regulace. „Slovenská národní banka stanovila, že celková suma vašich splátek může dosáhnout maximálně 60 % z vašeho čistého měsíčního příjmu po odpočítaní životního minima,” popisuje Eva Šablová z FinGO.sk. „Na rozdíl od českého prostředí tak dosáhnete na jiné podmínky v závislosti například na tom, o kolik dětí se staráte. Dalším limitujícím faktorem je i celkový maximální úvěrový strop, který může být nejvýše 8-násobek čistého ročního příjmu Slováka,”dodává.

Ebook o hypotéce zdarma ke stažení.

Každá situace je individuální

Na Slovensku stejně jako v Česku platí, že obvykle musíte přispět na nemovitost z vlastní kapsy. Od banky totiž dostanete obvykle jen 80 %, ve výjimečných případech 90 % z hodnoty zastavené nemovitosti. To může být zásadním limitem pro slovenské žadatele žijící v Česku, pokud by se obraceli na slovenské banky.

„Je stále obvyklejší, že žadatelé ručí kupovanou nebo stavěnou nemovitostí a ještě další nemovitostí, třeba domem rodičů, a tím dosahují na lepší podmínky,” vysvětluje Petr Motáček z FinGO.cz. „Pokud tedy někdo nakupuje nemovitosti v Česku a nemůže s ní ručit slovenské bance, potřebuje dostatečně hodnotnou zástavu na Slovensku, jinak pro něho přechod ke slovenské bance nemusí být výhodný. U hypotéky vždycky platí, že každá situace je individuální a je potřeba zvážit velké množství faktorů, abyste se dostali k nejvýhodnější nabídce. Právě proto je v téhle době důležité, že dokážeme uchazeče nasměrovat správným směrem ať už v Česku, nebo na Slovensku.”

Rubriky

Cestovní pojištění FinGO informuje Hypotéky Investice Napsali o nás Neživotní pojištění Osobní finance Tiskové zprávy Životní pojištění

Mohlo by se Vám také líbit

Nejčtenější články

Nejnovější články