Osobní finance

Fotovoltaické panely: 10 rad jak dosáhnout maximální úspory

Při rozhodování, zda se vám instalace fotovoltaické elektrárny vyplatí, je důležité zvážit několik klíčových faktorů. Ty mohou ovlivnit nejen návratnost investice, ale rovněž mohou mít vliv na efektivitu celého systému. Zeptali jsme se proto Jaroslava Skořepy, specialisty na implementaci a financování fotovoltaiky ze společnosti FinGO, jak maximálně zvýšit její ekonomickou návratnost.

„V současné době jsou fotovoltaické panely v Česku vhodné primárně k pokrytí vlastní spotřeby, nikoliv k prodeji elektřiny do sítě. Elektrárnu si tedy zvolte a nastavte tak, aby jste v domácnosti nebo ve firmě zvládli spotřebovat většinu energie, kterou elektrárna vyrobí. Máte-li malou spotřebu do dvou megawatthodin ročně, je na místě zvážit, zda se vám vůbec investice do vlastní elektrárny vyplatí.“

Spotřeba elektřiny a vývoj spotřeby během dne jsou tedy první věcí, která by vás měla zajímat a zároveň základním parametrem k rozhodnutí, jak výkonnou elektrárnu potřebujete a jaké bude její další nastavení.

Instalace fotovoltaických panelů

Jak dosáhnout maximální úspory s fotovoltaikou

1) Orientace a sklon střechy

Jaroslave, jaké doporučuješ zvolit optimální umístění pro fotovoltaický panel, který dokáže maximalizovat využití slunečního záření?

„Fotovoltaickou elektrárnu je pochopitelně nejlepší umístit co nejvíce k jihu. Kromě přímo jižní strany jsou velmi dobré i jihovýchodní a jihozápadní orientace. V krajním případě můžete využít západní nebo východní část střechy, potom ale počítejte s osmdesátiprocentní efektivitou výroby elektřiny.“

2) Výběr instalátora fotovoltaického systému

Na co máme se zaměřit při výběru firmy?

„Je zcela zásadní, abyste si vybrali správnou instalační firmu. Ta kromě samotné instalace zpravidla umí zařídit i veškeré papírování spojené s elektrárnou, jako je žádost o dotaci, žádost o připojení na distribuci, projekt, revize zařízení, připojení k distribuci nebo následný servis. Dobře zvolená instalační firma znamená spokojeného uživatele a minimum starostí. Sebelepší technologie panelů, střídače nebo lákavá cena mohou být nakonec k vzteku, pokud po instalaci do střechy teče, elektrárna funguje špatně, kvůli chybějícímu papíru hrozí sankce od úřadů nebo distributora, nebo se při poruše nelze dovolat servisu.“

3) Využití vyrobené elektřiny díky fotovoltaickým panelům

Co je základním kritériem, které mají naši klienti zvážit, když o fotovoltaice začnou přemýšlet?

„Aby se vám fotovoltaika vyplatila, měli byste využít co nejvíce vyrobené elektřiny. Nejvíc elektřiny fotovoltaika vyrobí v létě, kdy jsou dlouhé dny. Pokud v domě není spotřebič, který v létě využije hodně elektřiny, například klimatizace, zvažte, zda se vám fotovoltaika vůbec vyplatí, případně zda se vám nevyplatí k fotovoltaice připojit akumulátor.“

4) Dostatek místa na střeše pro fotovoltaickou elektrárnu

Na střeše byste měli mít v první řadě dostatek místa pro instalaci. Co ještě ovlivňuje umístění fotovoltaiky?

„Nejčastějším problémem bývají komíny a vikýře. Vysoké komíny vrhají stín a vikýře zase zabírají moc místa. Myslete na to, že solární elektrárny můžete instalovat pouze na budovy zakreslené v katastru nemovitostí, protože potom na ně můžete získat potřebné dotace.“

5) Kvalita fotovoltaických panelů

Vybírat panely pouze na základě ceny nedělá dobrotu. Jak si pohlídat kvalitu fotovoltaických panelů?.

„Ve výsledku jde ale opět o instalační firmu, která buď používá kvalitní panely, nebo nepoužívá. Instalaci fotovoltaiky nabízí stále více firem, i takových, které se dosud podobnou činností nezabývaly. Buďte proto obezřetní. Doporučujeme vyhledávat reference a dbát na varovné signály. Poradci FinGO domácnostem nabízejí služby spřízněné firmy Enedom, která se fotovoltaikou zabývá delší dobu.

6) Dlouhodobá výroba elektřiny a klima

Musím také zohlednit lokální klimatické podmínky?

„Počasí ovlivňuje okamžitý výkon i dlouhodobou výrobu elektrárny. Nejvíc elektřiny panely vyrobí při jasných slunných dnech. Během oparu a lehké oblačnosti výkon fotovoltaiky klesá, a při nízké oblačnosti, mlze, hustém dešti nebo sněžení padá na minimum až k nule.“

7) Instalace technologií v rozvaděči fotovoltaické elektrárny

Co vše je v rozvaděči?

„V rozvaděči by mělo být dostatek místa pro přídavné technologie, které mohou zvýšit efektivitu systému, jako jsou regulátory spotřeby nebo měřicí čidla. Pokud se vám podaří umístit hlavní domovní rozvaděč do technické místnosti společně se střídačem a bojlerem, máte technicky vyhráno.

8) Skladování elektrické energie

Jak mohu skladovat energii pro její využití v době, kdy fotovoltaický systém zrovna elektřinu nevyrábí?

„K tomuto účelu potřebujete boiler nebo akumulační nádrž na teplou vodu. Výhodou této varianty jsou nízké pořizovací náklady. Přes den můžete také nabíjet baterii a večer v domácnosti používat elektřinu z ní, místo aby jste ji odebírali ze sítě. Toto řešení je tudíž univerzálnější, ale také výrazně dražší. Další variantou je pořízení tepelného čerpadla, které dokáže využít přebytky z fotovoltaiky k přípravě teplé vody, k chlazení i k vytápění. Pro akumulaci tepla a chladu potřebujete dostatečně velkou akumulační nádrž.“

9) Chlazení fotovoltaiky

Mohu přebytečnou energii během letních měsíců nějak využít?

„Pokud je v domácnosti instalována klimatizace nebo tepelné čerpadlo, může být přebytečná elektřina využita k chlazení, což zvyšuje celkovou efektivitu systému. Fotovoltaika se v letních měsících ideálně doplňuje s klimatizací nebo tepelným čerpadlem, které umí chladit.“

10) Okamžitý výdělek z fotovoltaického systému

Nespotřebuji všechnu elektřinu. Mohu ji prodat a si přivydělat si?

„Před instalací si zjistěte u dodavatele elektřiny možnosti vykupování přebytečné elektřiny nebo využití tzv. virtuální baterie. V obdobích vysoké produkce tak můžete dosáhnout okamžité finanční návratnosti za nepoužitou elektřinu.“

Efektivní využití fotovoltaického systému závisí nejen na technologických aspektech, ale také na pečlivém plánování a přípravě. S důrazem na detail a správným výběrem partnerů se můžete těšit na efektivní a ekonomicky výhodnou provozní dobu fotovoltaické elektrárny“

Děkujeme za rozhovor.

Rubriky

Cestovní pojištění FinGO informuje Hypotéky Investice Napsali o nás Neživotní pojištění Osobní finance Tiskové zprávy Životní pojištění

Mohlo by se Vám také líbit

Nejčtenější články

Nejnovější články

    Hypotéky

    Hypotéky

    Investice

    Pojištění majetku

    Investice

    Hlídací rybička

    Odhad nemovitosti

    Odhad nemovitosti