FinGO informuje Hypotéky

Co dělat, když jste u Sberbank

V souvislosti s válkou na Ukrajině a masivním výběrem vkladů se dostala do problémů ruská banka Sberbank. Připravili jsme pro vás přehledný návod, jak svou situaci řešit v závislosti na tom, jaké služby u Sberbank čerpáte.

Aktuální situace ve Sberbank

Sberbank čelí problémům spojeným s masivním výběrem vkladů. Aktuální situaci dozoruje a řeší Česká národní banka, která již vydala předběžná opatření. Banka nemůže nakládat s aktivy a pasivy, nemůže poskytovat nové úvěry nebo přijímat vklady. ČNB navíc zahájila řízení o odebrání licence Sberbank.

Důležité informace v bodech:

 • na Sberbank na území ČR se vztahuje česká legislativa
 • vklady ve Sberbank mají standardní pojištění
 • situaci řeší Česká národní banka

Sberbank uvolňuje novinky zde.

Co dělat, když máte u Sberbank vklad

Pokud aktuálně máte u Sberbank uložené svoje peníze, ať už se jedná o běžný účet nebo v některém spořícím nástroji, nemůžete s vkladem volně nakládat. Nicméně neznamená to, že jste o peníze přišli. Vklady u Sberbank jsou pojištěné v souladu s českou legislativou. Pojištění standardně pokrývá vklad do výše 100 000 EUR, což odpovídá zhruba 2 500 000 Kč.

Výše vašeho vkladu je do 100 000 EUR

Pokud výše vašich vkladů úhrnem z běžného účtu i jiných nástrojů nepřesahuje 100 000 EUR, peníze budou vyplaceny z garančního fondu do sedmi dnů od okamžiku, kdy Sberbank oficiálně nebude schopná dostávat svým závazkům. Výplatou peněz je aktuálně pověřena Komerční banka.

Důležité info v bodech:

 • peníze budou k vyplacení do 7 dnů od odebrání licence
 • nemusíte vyplňovat žádost
 • dostavte se s občanským průkazem k přepážce Komerční banky
 • peníze můžete vybrat hotově nebo je nechat převést

Výše vašeho vkladu se pohybuje mezi 100 000 a 200 000 EUR

Pokud výše vašeho vkladu přesáhla hranici 100 000 EUR, stále můžete za určitých okolností žádat o vyplacení peněz z garančního fondu až do výše 200 000 EUR (přibližně 5 milionů korun). Jedná se o situaci, kdy se takto vysoká částka ocitla na vašem účtě dočasně v závislosti na vaší aktuální situaci. Například jste prodali dům, byla vám vyplacena peněžní náhrada atp. 

Důležité info v bodech:

Výše vašeho vkladu se pohybuje nad částkou 200 000 EUR

Pokud se váš vklad pohybuje nad pojistnou částkou, k této části vkladu se nedostanete jednoduše přes garanční fond a bude třeba přihlásit pohledávku do konkurzního řízení.

Důležité info v bodech:

 • nad pojištěnou výši vkladu peníze nevyplácí garanční fond
 • ČNB již předběžným opatřením zajistila banku před vyváděním peněz

Co dělat, když vám ke Sberbank chodí peníze

Pokud si necháváte ke Sberbank posílat výplatu nebo jakékoli jiné platby, doporučujeme vám přesměrovat tyto platby u odesílatele jinam. V opačném případě se budou vracet na účet odesílatele.

Trvalé platby a inkasa by z vašeho účtu podle ČNB měly nadále odcházet.

Co dělat, pokud jste se chystali sjednat hypotéku u Sberbank

ČNB již předběžným opatřením zabránila Sberbank poskytovat jakékoli další úvěry. Co se stane se smlouvami, které již byly podepsány, ale jejichž čerpání ještě neproběhlo, není aktuálně 100 % jasné a informace se nám zatím nepodařilo zjistit ani v samotné bance. Situaci pro vás monitorujeme.

Důležité info v bodech:

Co dělat, pokud máte hypotéku rozčerpanou

Žádné další platby ze Sberbank zřejmě nebudou moci odejít. Aktuálně je otázka, zda bude některá z dalších bank ochotná převzít závazky Sberbank. Situaci monitorujeme a o novinkách vás budeme informovat.

Důležité info v bodech:

Co dělat, pokud hypotéku u Sberbank splácíte

Podle aktuálního vyjádření ČNB současnou situací u Sberbank nezaniká váš smluvní závazek splácet váš úvěr. Pokračujte tedy v platbách bance.

Pokud se vám splátky a úvěr strhávají z účtu u Sberbank, na kterém nemáte dost financí, vaše situace bude složitější. Doposlání částky na tento účet totiž není už možné. Jestliže vám smlouva umožňuje jiný způsob platby, využijte ho. Pokud to smlouva zakazuje, měla by vás s řešením kontaktovat sama Sberbank. V takovém případě podle vyjádření ČNB nenesete za takto zapříčiněné prodlení s platbou zodpovědnost.

POZOR! Sberbank je stále propojená s úvěrovými registry, zpoždění s platbou pro vás může mít nepříjemné následky do budoucna.

Aktuálně banky opět otevírají možnosti refinancovat nezajištěné úvěry od Sberbank. Equa Bank umožnila refinancování od 2. března. Sberbank vydala pokyny k postupu, takže lze předpokládat, že zajistí potřebné dokumenty.

Důležité info v bodech:

 • pokračujte ve splácení úvěru
 • využijte možnosti, které smluvně máte
 • pokud je jedinou možností splácení strhávání z účtu ve Sberbank, na kterém nemáte dost financí, vyčkejte na další instrukce

Pokud máte jakýkoli produkt u Sberbank přes finančního poradce FinGO, určitě vás bude proaktivně kontaktovat. Pokud naše finanční poradenství ještě nečerpáte, kontaktujte nás a my se o vás postaráme.

Rubriky

Cestovní pojištění FinGO informuje Hypotéky Investice Napsali o nás Neživotní pojištění Osobní finance Tiskové zprávy Životní pojištění

Mohlo by se Vám také líbit

Nejčtenější články

Nejnovější články

  Hypotéky

  Hypotéky

  Refinancování hypotéky

  Refinancování hypotéky

  Investice

  Investice a spoření

  Životní pojištění

  Životní pojištění