Hypotéky

Jak šetřit na hypotéku, když jste v pronájmu?

kalkulačka, hypotéka, realitní makléřka

Situace na trhu s realitami není v dnešní době úplně růžová. To ale neznamená, že se za pár let karty nemůžou otočit. Možností koupě pak třeba bude mnohem víc. Pokud do budoucna uvažujete o vlastním bydlení, je dobré začít spořit co nejdříve. Třeba po přečtení tohoto článku. 

Jak ale šetřit, když u toho zároveň platíte pronájem? Ačkoli se může zdát, že hypotéka a pronájem nejdou dohromady, není to tak úplně pravda.  

Vytyčte si cíle šetření: na co a za kolik

Pro to, abyste si mohli hypotéku u banky sjednat, musíte splnit řadu podmínek. Jednou z nich je ukazatel LTV, který udává poměr hypotečního úvěru k nemovitosti.  Jednoduše řečeno stanovuje, kolik vám banka z ceny nemovitosti maximálně půjčí. To vám dá alespoň základní představu o tom, kolik peněz budete potřebovat.

Šetření peněz: pravidlo 50/30/20

Pravidlo 50/30/20 je jednou z cest, jak ušetřit peníze. Radí vám, kolik procent čistého příjmu by mělo padnout na různé typy výdajů.

 • 50 % – bydlení, složenky, doprava, jídlo…

Největší, ale zároveň i nejdůležitější část výdajů tvoří ty, které jsou potřebné pro každodenní fungování.

 • 30 % – koníčky, zábava, oblečení…

30procentní část tvoří výdaje pro radost – na kulturu, oblečení nebo restaurace. Pokud jste schopni i tuto část ušetřit, tím lépe pro vás!

 • 20 % – úspory

Poslední pětina je určená k úsporám nebo jako případná rezerva. 

Omezte výdaje

Dvacáté boty, streamovací předplatné a časté luxusní večeře v centru města. Zkuste popřemýšlet, za co ve své domácnosti přeplácíte a kde máte prostor se uskromnit. 

Abyste věděli, kde ušetřit, doporučujeme si výdaje zapisovat. K tomu vám postačí obyčejná tužka a papír nebo můžete využít celou řadu aplikací do chytrých telefonů

Hypotéka nebo pronájem

…se lépe snáší ve dvou. Šetření peněz je mnohem jednodušší, pokud se o finanční břímě máte s kým rozdělit. Spolubydlení je rozhodně jedna z cest. Ať už je to životní partner nebo kamarád, pomocná ruka v podobě rozdělených nákladů vám může ušetřit spoustu peněz.   

Štěstí přeje připraveným

Kdo má naspořené peníze, je při pořizování bydlení o krok napřed. Díky tomu například zvládnete složit minimálně požadovaných 10 % ceny nemovitosti z vlastních zdrojů. Jakmile vám to situace dovolí, odkládejte si peníze bokem, třeba na stavební spoření. Začít se dá kdykoli. Hlavní ale je vydržet a nevzdat se. Nejen se spořením, ale i s dalšími způsoby ukládání peněz vám pomůžou poradci FinGo.

Rubriky

Cestovní pojištění FinGO informuje Hypotéky Investice Napsali o nás Neživotní pojištění Osobní finance Tiskové zprávy Životní pojištění

Mohlo by se Vám také líbit

Nejčtenější články

Nejnovější články

  Hypotéky

  Hypotéky

  Odhad nemovitosti

  Odhad nemovitosti

  Investice

  Investice a spoření

  Životní pojištění

  Životní pojištění