Proč začít investovat?

Chraňte své úspory před inflací

  • Přehledné srovnání produktů od důvěryhodných společností
  • Investování podle vašich finančních možností
  • Slevy na poplatcích
Máme řešení pro každého. Můžete investovat od 200 Kč.

Vyzkoušejte naší interaktivní kalkulačku různých investičních přístupů! Díky tomu lépe pochopíte rizika a odhadnente potenciální výnosy. Snadně, přehledně a srozumitelně – ideální nástroj pro každého, kdo chce porozumět principům investování.

Investiční kalkulačka

let

Jaké riziko je pro vás přijatelné?

Možné roční zhodnocení 2,5 % p.a.

Nejméně rizikové investice mívají obecně také nejnižší výnosy. Pokud zvolíte tuto cestu, ochráníte své peníze před inflací, udržíte si jejich hodnotu a nemusíte se bát výrazných výkyvů investované částky směrem dolů.

Příklady: repofondy, dluhopisové fondy.

Možné roční zhodnocení 4,5 % p.a.

Investice se středním přístupem k riziku představují zlatou střední volbu mezi ochranou kapitálu a potenciálem vyšších výnosů. Měly by překonávat inflaci a zároveň přinést další zhodnocení, ale existuje i určité riziko ztráty, se kterým je potřeba počítat.

Příklady: dluhopisové fondy, smíšené fondy a nemovitostní fondy.

Možné roční zhodnocení 7 % p.a.

Investice, u kterých jste ochotni akceptovat vysoké riziko poklesu hodnoty investované částky, se vám mohou odměnit vysokými výnosy a stát se vaším pasivním příjmem. Riziko lze snížit dlouhým investičním horizontem a pravidelným investováním.

Příklady: akciové podílové fondy, akciové ETF a akcie.

Investiční horizont v letech
Hodnota investice

Investovaná částka

  • Vysoké riziko / vysoký výnos

  • Střední riziko / střední výnos

  • Nízké riziko / nízký výnos

Výsledná hodnota

Jedná se pouze o vzorové příklady.

Propagované zhodnocení investic má jen informativní charakter. Hodnota investic je nestálá, může klesat a stoupat v čase, v závislosti na vývoji finančního trhu a dalších souvisejících faktorů. Z tohoto důvodu není zaručená návratnost investované částky. Předchozí výnosnost investic nezaručuje do budoucna stejnou výnosnost a není tak zaručené, že se investovaná částka vrátí. Před uskutečněním investice se důkladně seznamte s produktovými dokumenty.

Proč začít investovat?

Jaké riziko je pro vás přijatelné?

Nízké riziko

Typ investice: konzervativní podílové fondy investující do státních dluhopisů, státní pokladniční poukázky, repo fondy.

Chci pohodlné stáří

Pravidelné investování je efektivní způsob, jak si zajistit finanční jistotu ve stáří bez nutnosti spoléhat se jen na stát. Díky kombinaci dlouhého investičního horizontu a pravidelného investování můžete vybírat produkty s vyšším potenciálem výnosu, které vám pomohou lépe zabezpečit vaši budoucnost.

Chci ochránit peníze před inflací

Investování je efektivní způsob, jak chránit hodnotu vašich peněz před znehodnocením vlivem inflace. Nechat své finance nečinně ležet na běžném účtu nebo doma "pod polštářem" znamená riskovat, že jejich kupní síla bude v čase postupně klesat. V budoucnu si za ně koupíte méně zboží či služeb.

Mám krátkodobé cíle

Investováním si můžete splnit i krátkodobé cíle v horizontu 1 až 3 let, jako je vysněná dovolená nebo nové auto. Místo pouhého spoření mohou vaše peníze růst v investicích s nízkým rizikem, a vy tak efektivněji dosáhnete svých snů.

Střední riziko

Typ investice: vyvážené podílové fondy investující do státních dluhopisů či kvalitních korporátních dluhopisů investičního stupně s delší durací či hodnotových akcií, dále do této kategorie patří nemovitostní fondy.

Chci lepší budoucnost pro děti

Provázet děti do jejich dospělosti něco stojí. Investováním si můžete vytvořit prostředky na jejich budoucí výdaje - například na vzdělání, vrcholový sport, první bydlení nebo jiná důležitá, finančně náročná životní rozhodnutí.

Chci bydlet ve svém

Pro koupi nemovitosti budete potřebovat mít vlastní zdroje - i pokud plánujete hypotéku. Investováním si můžete potřebnou částku postupně připravit. Jde o jednu z největších a nejdůležitějších investic v životě.

Nechci nechat peníze zahálet

Pokud máte peníze, které momentálně nevyužíváte, není ideální nechávat je ležet na běžném účtu, kde inflace snižuje jejich kupní sílu. Zvolte investiční řešení, které vašim penězům umožní růst.

Vysoké riziko

Typ investice: dynamické podílové fondy investující do akcií či korporátních dluhopisů.

Nechci mít peníze na jednom místě

Máte veškerý majetek například v nemovitostech? I nemovitostní trh může klesat. Proto je důležité rozložit své investice mezi více nástrojů. Snížíte tím riziko ztrát a zároveň zvýšíte potenciál výnosu.

Chci mít finanční svobodu

Pravidelným a rozumným investováním můžete dosáhnout finanční nezávislosti, která vám umožní žít podle vlastních představ, bez nutnosti spoléhat se na zaměstnání nebo na stát jako na jediný zdroj vašeho příjmu.

Chci dosáhnout zajímavých zisků

Má smysl vyčlenit část prostředků pro dynamičtější investice. Přidejte do svého jinak konzervativního portfolia menší podíl například akciového fondu.

Proč si nechat připravit Investiční plán s fingo

Stabilita

Nabízíme stabilní investiční produkty i pro ty nejkonzervativnější investory.

Individualita

Naše služby jsou šité na míru vašim individuálním potřebám a představám.

Důvěra

Naši poradci jsou registrovaní u ČNB a my dohlížíme na jejich odbornost.

Podpora

Prodejem investic naše společná cesta nekončí. Naopak, jsme tu pro vás.

Produkty porovnáváme u nejlepších

  • Allianz penzijní společnost, a. s.
  • AMUNDI CZECH REPUBLIC ASSET MANAGEMENT, A.S.
  • AVANT investiční společnost, a.s.
  • CODYA investiční společnost a.s.
  • Conseq Investment Management, a.s.
  • CYRRUS a.s.
  • Česká mincovna, a.s.
  • Česká spořitelna - penzijní společnost, a.s.
  • Česká spořitelna a.s.
  • ČSOB penzijní společnost
  • EFEKTA obchodník s cennými papíry a.s.
  • Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
  • Generali penzijní společnost, a.s.
  • Golden Oak Trust
  • IBIS InGold, a.s.
  • INTEFI Capital - Oportio
  • INVESTIKA, investiční společnost, a.s.
  • J&T BANKA, a.s.
  • KB Penzijní společnost, a.s.
  • mBank S.A.
  • Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s.
  • NN Penzijní společnost, a.s.
  • Raiffeisen stavební spořitelna a.s.
  • Stavební spořitelna České spořitelny, a.s.
  • UNIQA penzijní společnost, a.s.
  • WOOD Company

Jak se chránit před hlavními riziky investování?

Různá rizika mohou negativně ovlivnit hodnotu vaší investice. Když je včas rozpoznáte, můžete se na ně připravit a zohlednit je ve své strategii.

Nekvalitní dluhopis

Kreditní riziko: ten, kdo vydává dluhopis, nemusí být schopen splnit své závazky.

FinGO: pečlivě si prověřte finanční zdraví a důvěryhodnost emitenta, který dluhopis vydává. Investujte jen do kvalitních a ověřených dluhopisů.

Nečekaně potřebujete peníze

Riziko likvidity: přeměna investice na hotovost může trvat déle, než jste čekali.

FinGO: diverzifikujte své investice podle likvidity. Peněžní trh nabízí vysokou likviditu, zatímco třeba nemovitosti bývají méně snadno proměnitelné na hotovost.

48

Kapitálové trhy klesají

Tržní riziko: kvůli změnám na trhu může klesnout i hodnota vaší investice.

FinGO: rozložte investice mezi různé třídy aktiv, sektory a regiony. Diverzifikace pomáhá zmírnit dopady negativních výkyvů v jednom odvětví nebo oblasti.

Inflace znehodnocuje úspory

Inflační riziko: Inflace každý den snižuje kupní sílu peněz.

FinGO: investujte do nástrojů, které mají potenciál překonat míru inflace.

Oslabuje nebo posiluje měna

Měnové riziko: pokud investujete v cizí měně, může nevýhodný kurz snížit výnos.

FinGO: nakupujte aktiva v cizích měnách prostřednictvím produktů. kolektivního investování, které využívají měnové zajištění.

Rostou nebo klesají úroky

Úrokové riziko: změny úrokových sazeb mají negativní dopad na výnos vašich investic.

FinGO: kombinujte aktiva, která reagují na změny úrokových sazeb různým způsobem. Snížíte tím dopad kolísání sazeb.

Co říká náš expert na INVESTICE

Petr Motáček
Jiří Fajt
Specialista FinGO pro příležitosti pro spoření a investování

Začít s investováním může být pro mnoho lidí náročné. Když ale máte jasný plán a rozdělíte si investice podle různých cílů, celý proces se stává přehlednějším a snáze uchopitelným. Doporučuji rozdělit investice podle délky cílů - na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé. Základem každého dobrého portfolia je diverzifikace, tedy rozložení investic do různých typů aktiv napříč segmenty a regiony. Díky tomu snížíte riziko a v některých případech můžete dokonce zvýšit i potenciální výnos. U dlouhodobých cílů má smysl zvážit i rizikovější nástroje, například akciové fondy s potenciálem vyšších výnosů. Naopak u krátkodobých cílů, jako je třeba plánovaná dovolená nebo koupě auta, je vhodné využít spíše konzervativní produkty - například státní dluhopisy nebo nástroje peněžního trhu. Důležité je uvědomit si, že každá investice s sebou nese určité riziko. Klíčové je tato rizika správně rozpoznat, pochopit je a zohlednit ve své strategii. Investování je maraton, nikoliv sprint. A právě trpělivost a čas jsou vašimi nejlepšími spojenci.

Jaká bude naše cesta, když se rozhodnete s námi investovat

podání rukou

Konzultace s odborníkem 🗣️: společně probereme vaše investiční cíle a preference, abychom vám pomohli definovat strategii šitou na míru vašim potřebám.

Tvorba investičního plánu 📈: na základě vašich cílů, horizontu, finanční situace a dalších informací, vytvoříme personalizovaný plán, který zohlední vaši míru rizika i potenciál výnosu.

Výběr optimálních investičních nástrojů 🛠️: vybereme produkty, které nejlépe odpovídají vaší strategii a cílům.

Zprostředkování uzavření smlouvy 🏦: pomůžeme založit investiční účet a zorientovat se v investiční platformě. Ohlídáme, aby vše bylo v souladu s nastaveným investičním plánem.

Pravidelné reportování a přehledy 📝: udržujeme vás informované o stavu vašich investic prostřednictvím pravidelných a přehledných reportů.

Konzultace a aktualizace plánu 🔄: průběžně spolu konzultujeme a podle potřeby aktualizujeme vaši investiční strategii, aby odpovídala vašim dlouhodobým cílům.

S naší podporou můžete počítat: zbavte se obav investování

Kde a do čeho investovat peníze? znáte rozdíly mezi nabídkami?

Rozhodli jste se, že nechcete nechat své peníze jen tak ležet na účtu? Pokud začínáte uvažovat nad tím, kde efektivně investovat peníze, je nejvyšší čas zjistit rozdíl mezi spořením a investováním. Zatímco i to nejlepší spoření jen kumuluje přebytečnou hotovost, smyslem investování je dosažení zisku.

Drtivá většina Čechů si pouze „spoří“ přebytečnou hotovost na běžných a spořících účtech, případně využívají termínovaný vklad, ale tyto produkty jim přinášejí nízké zhodnocení peněz.

Pojďme se blíže podívat na to, kam investovat peníze. Jaké máte možnosti? Je jich celá řada. Vyplněním investičního dotazníku zjistíte, jaký jste typ investora a jaké investiční nástroje odpovídají vašim cílovým trhům. Možnosti jsou například investování do peněžních fondů, investování do dluhopisových fondů, investování do akciových fondů formou otevřených podílových fondů, investování do zlata nebo investice do realit.

Je důležité zmínit, že každá investice má svá konkrétní specifika. Detailní srovnání a vlastnosti jednotlivých produktů přehledně vysvětlujeme ve Fingo srovnávači investičních možností. První otázkou je, jakou částku máte k dispozici a kolik z ní chcete investovat pravidelně. Je to 1000 korun měsíčně? Nebo chcete investovat jednorázově 20, 50 či 100 tisíc korun?

Dalším důležitým faktorem a rozhodnutím je čas. Kdy budu investované prostředky potřebovat? Toužíte-li dosáhnout co nejlepšího zhodnocení v delším časovém úseku, například chcete efektivně spořit, či investovat na důchod, je možnou volbou investování do akciových fondů formou otevřených podílových fondů. V tomto případě vám náš zkušený finanční poradce pomůže zohlednit investiční rizika a vysvětlit výhody i nevýhody, které s tímto typem investice souvisejí.

Při rozhodování myslete také na to, co je cílem investice a jaké cílové částky chcete dosáhnout. Pokud je vaším cílem nová střecha či rekonstrukce domu, dobrou možností může být stavební spoření.

Investice do fondů

Jednou z možností je kolektivní investování do otevřených podílových fondů. Na trhu je široká nabídka otevřených podílových fondů od domácích i renomovaných zahraničních správců. Investice do fondů je možná na období od 1 do 30 let. Podílové fondy jsou nástroj, jak investovat pravidelně i malé částky v řádu stokorun. Fondy nabízejí akcie, dluhopisy, ale i další investiční nástroje. Největší výhodou je diverzifikace, protože investice je rozdělena mezi mnoho firem, aktiv, států, kontinentů a riziko je díky tomu kvalitně rozprostřeno.

Investice do zlata

Investice do zlata je v České republice velmi populární. Považuje se za defenzivní investici a představuje určitou ochranu hodnoty majetku v čase. Zajímavé je, že si můžete fyzicky koupit zlaté cihličky nebo mince. Pokud nemáte dostatečnou částku, máte možnost si na zlato pravidelně odkládat a fyzické zlaté mince vám později pošlou přímo domů.

Investice do nemovitostí

Investiční nemovitosti představují formu pasivního příjmu z pronájmu, ale také je to atraktivní investice z pohledu zhodnocení. Poslední roky rostly ceny nemovitostí velmi rychlým tempem. Nevýhodou je nutnost vysokého vstupního kapitálu a někdy malá likvidita tohoto investičního nástroje. Právě proto se nabízí realitní fondy se zajímavým potencionálním zhodnocením. Investice do realit je takto dostupná každému. Stejně tak vám dokážeme zajistit hypotéku na investiční byt, stačí se na nás obrátit.

Upozornění:

Informace uvedené na této stránce slouží pouze pro informační účely a neměly by být považovány za investiční poradenství. Příklady a scénáře jsou hypotetické a slouží pouze k ilustrativním účelům.

Investování zahrnuje rizika, včetně možné ztráty investovaného kapitálu. Hodnota investic se může měnit v závislosti na tržních podmínkách, ekonomických a dalších faktorech. Minulé výkony nejsou zárukou výkonů budoucích. Před učiněním jakýchkoli investičních rozhodnutí byste měli zvážit svou individuální finanční situaci, investiční cíle, toleranci rizika a poradit se s licencovaným finančním poradcem. Tento text nepředstavuje nabídku k prodeji nebo výzvu k nákupu jakýchkoli cenných papírů. Před učiněním investičního rozhodnutí si vždy přečtěte relevantní dokumentaci k investičnímu nástroji.